Tieto voľby sa mi zdajú byť nejaké divné

Autor: Igor Kňazovický | 1.3.2012 o 19:21 | (upravené 1.3.2012 o 19:28) Karma článku: 8,67 | Prečítané:  2031x

Spôsob vedenia kampaní pred nastávajúcimi voľbami sa mi zdá byť, slušne povedané, prinajmenšom divný. Žiadne vízie, iba samé heslá, heslá a heslá...  a ohováranie. Ohovárajú sa strany, ohovárajú sa kandidáti. Navzájom. Vytratila sa snaha urobiť niečo pre človeka a pre spoločnosť.  Jediná emócia, ktorá sa zámerne využíva, je hnev. Hnev verejnosti  voči niekomu a niečomu.  Stratila sa slušnosť, zmizla nádej, nahradila ich nenávisť a dezilúzia.

Čo sa stalo v tejto Krajinke za posledných 20 rokov, že ľudia  prestali mať prirodzený, a potrebný,  záujem o veci verejné?  O vytváranie spoločnosti, kde slušnosť a vzájomná úcta sú hodnotami, ktoré je treba pestovať a chrániť?

Zdá sa mi, že tento národ ešte nedorástol na to, aby dokázal sebakriticky reflektovať svoje vlastné zlyhania. Dar slobody, ktorý sme si vyštrngali v novembri 1989, sme  ešte nezvládli . Sloboda v sebe, v prvom rade, nesie aj mieru zodpovednosti za svoje činy a pokoru pri rozhodovaní  o budúcnosti.  A my stále trpíme mentálnym postihnutím, ktoré sa volá komunizmus.

Hnev, závisť a nenávisť  sú silné emócie. Môžu naštartovať veľké zmeny. No pokiaľ prekročia istú hranicu, pohltia svojho nositeľa a začnú byť deštruktívne.  Dôsledky takéhoto procesu sú nedozerné .  V spoločnosti sa uhniezdi pocit frustrácie a beznádeje , ktorý môže prerásť do násilia voči jednotlivcom či skupinám.  Podobný scenár sa vo svete už veľakrát opakoval.  Ľudia si jednoducho prestávajú navzájom veriť. Skúmajú kto s kým, kde a prečo...  Vzájomné lustrovanie obyčajne úľavu neprinesie.  Je to podobné, ako keď si žiarlivý manžel najme detektíva, aby zistil či ho manželka podvádza.  Zistenie je však vždy zdrvujúce, bez ohľadu na to, či je kladné alebo záporné.  Ani jedno vzájomnú dôveru neposilňuje, iba ju oslabuje a ničí.

Čo sa s tým dá robiť?  Mám jedno riešenie, ktoré sa mi osvedčilo.  O minulosti sa dá rozprávať , no  hodnotiť je potrebné podľa prítomnosti.  Minulosť sa totiž nedá zmeniť a jej výklad nie vždy býva objektívny.  Pozrime si napríklad legendu o Jánošíkovi.  Bol to dezertér,  zlodej a zbojník.  Nie je preukázané že by bol tým dobrodincom z legendy, ktorá o ňom hovorí, že bohatým bral a chudobným dával.  Historici tvrdia, že to bolo skôr tak že bral každému koho stretol. Ale v legendách a vo výklade je národným hrdinom - a vlastne aj vzorom.  Znamená to, že máme, ako národný vzor, kradnúť, dezertovať či zbíjať? Pre niekoho je možno takáto životná filozofia prijateľná. No v tom prípade musí každý takýto človek prijať i možnosť, že obeťou sa stane on sám.

Volebná kampaň je v poslednej dekáde. Bohužiaľ, doposiaľ som nezaregistroval, že by zodpovední politici vôbec definovali problém, a už vôbec neukázali ako ho chcú riešiť.  Riešenia sa skrývajú vo volebných programoch, ktoré aj tak volič nečíta.  Pred týmito voľbami určite nie. Ak to, čo sa teraz vo volebnej kampani prezentuje, teda nedôvera, nenávisť a hnev, má byť tým ponúkaným riešením, potom skutočne nech Boh ochraňuje túto krajinu.  Lebo my sami to nedokážeme.

 

 

Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností. Tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie. A to považujem za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?