Boh ochraňuj slovenských pacientov !

Autor: Igor Kňazovický | 26.7.2012 o 17:52 | (upravené 27.7.2012 o 8:00) Karma článku: 13,15 | Prečítané:  262x

Vláda prijala rozhodnutie o vytvorení jednej zdravotnej superpoisťovne.  Podľa medializovaných výstupov z Ministerstva zdravotníctva  je tento krok opatrením, aby sa zisk poisťovní dostal späť do zdravotníctva.  Podľa vyjadrenia vlády by k zlúčeniu malo dôjsť do konca roku 2013. Toto je veľmi zlá správa pre obyvateľov Slovenska. Zlúčením totiž nedôjde k vyriešeniu finančného podhodnotenia zdravotníctva ale práve naopak k zhoršeniu celkového stavu.

 

Krok k zlúčeniu je výstrel naslepo a určite zdravotníctvu nepomôže.  Povedzme si fakty. Na trhu sú tri poisťovne. Všeobecná zdravotná poisťovňa s podielom 66,1% poistencov , Dôvera s 26,6% poistencov a Union sa stará o 7,3% poistencov.    Je jasné že štátna  VšZP má nadpolovičnú väčšinu trhu.  Ale  práve táto poisťovňa od svojho vzniku má pravidelne problémy  platbami zdravotným zariadeniam , čo sa každý rok prejavuje problémami s podpisom  zmlúv.  Podľa výročných správ VšZP pravidelne generuje  stratu . V roku 2011 síce vykázala zisk ale iba vďaka zásahu Ministerstva zdravotníctva v apríli  2011,  kedy podľa vtedajšieho  ministra Uhliarika  poisťovni hrozila pre nesolventnosť nútená správa .   Strata deklarovaná vo výročných správach presahuje viac ako 300 miliónov  eúr.

Je zaujímavé že súkromné  poisťovne  aj napriek  zisku tieto problémy nemajú .  Naviac  napríklad Unionka nemá u svojich zmluvných partnerov stanovený bodový limit na zdravotnícke úkony.   Prípadne prepláca také preventívne vyšetrenia  a služby, ktoré štátna poisťovňa zaručene neplatí.  Unionka problémy nemá.  Jedinou problematickou poisťovňou na tomto trhu je práve štátna poisťovňa.   Ona by mala spravovať  systém. Aké naivné!  Žeby organizácia, ktorá sa nevie efektívne postarať o 3,47 milióna vlastných poistencov to  dobre zvládne pri databáze 5,26 mil. poistencov?  Ten kto to tvrdí asi spadol z jahody. To je tak keď sa právnik montuje do ekonomiky ktorej evidentne nerozumie.

Argumentom vlády pre tento krok je tvorba zisku súkromnými poisťovňami.  Podľa zámeru sa tieto peniaze majú vrátiť späť do systému.  Ale v zákone o zdravotných poisťovniach č. 581/2004  je v § 6 ods. 9  je zakotvená povinnosť poisťovne vytvoriť  k  dátumu  ku ktorému  sa  tvorí  účtovná  závierka, technické rezervy  a) na úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá nebola ku dňu účtovnej závierky uhradená,  b) na úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá bola poskytnutá ku dňu účtovnej závierky, ale do tohto termínu nebol do zdravotnej poisťovne doručený účtovný doklad,  a c)  na  úhradu  plánovanej  zdravotnej  starostlivosti  pre  poistencov  zaradených  v  zozname . Jednoducho povedané zisk poisťovne  tvoria peniaze  po zabezpečení celkovej zdravotnej starostlivosti svojim poistencom .  To má logiku.  Systém má svoje peniaze, správa sa efektívne a racionálne. Po zabezpečení dobrých služieb má poskytovateľ právo na odmenu - zisk.  Aj holič  po oholení má právo na odmenu.

Teraz budem osobný . Som poistený v Unione.  Zo VšZP som odišiel pre niekoľkými rokmi.  Dodnes  sa presviedčam že odchod zo štátnej inštitúcie bol správny.  Komunikácia s "mojou" poisťovňou je na dobrej úrovni. Poisťovňa sa o mňa stará, ponúka preventívne programy, ktoré využívam. Dostávam aj ošetrenia ktoré bežne VšZP neponúka. Je to za tie isté peniaze.  Môj lekár  my potvrdil, že ani on nemá žiadny problém z platbou za svoj výkon. Ba naopak všetko prebieha,  tak ako má, čo sa práve u štátnej poisťovne povedať nedá.  Mňa ako klienta - pacienta zaujíma jedno aby som dostal najlepšiu starostlivosť a  aby ju moja poisťovňa zaplatila. To či si svojou efektívnou prácou vygeneruje zisk je mi úplne jedno.  Som rád že sa poisťovňa o mňa a mojich blízkych postará.

Zlúčenie  poisťovní zdravotníctvu nepomôže.  Je isté, že zisk ktorý sa dnes vytvára hlavne v súkromných poisťovniach  po ich zlúčení nebude. VšZP to jednoducho nedokáže.  Lekári nebudú mať viac peňazí , sestričkám nepomôže  tak isto pretože systém nebude mať viac peňazí.  Celkový počet poistencov sa nemení.  Zisk je len o efektívnom zabezpečení služieb a využití platieb.  Zlúčenie postihne 1,7 milióna  poistencov súkromných inštitúcií lebo prídu o služby ktoré fungujú a sú zdravotníckym zariadeniam pravidelne platené. Tragédiou  systému bude to, že jedna monopolná poisťovňa bude kontrolovať  všetkým ceny, výkony či náročnosť  zdravotníckej starostlivosti . Nič ju nebude nútiť k zlepšovaniu služieb .  Poistenec totiž nemôže uhnúť.  Vlastne ani lekár  a nakoniec na to doplatia aj oni.    Nebudú poisťovne , nebude zisk, nebudú platby.   Vláde sa však nedá uprieť spôsob prezentácie svojho zámeru.  Súkromné poisťovne sú zlé. Treba ich potrestať.  A je úplné jedno koľko to bude stáť a ako to vlastne dopadne .

Neoficiálna verzia hovorí o dohode medzi vládou a "Gorilami" . Podľa tejto konšpiračnej teórie  je proces  naplánovaný  v súčinnosti s Pentou.  Tá si uplatní pri transakcii nehorázny zisk.  Je to ekonomický nezmysel . Nepoznám podnikateľa , ktorý by si z vlastnej vôle rozbil fungujúci reťazec vo výnosnom segmente tak, že  finančný tok bude ovplyvňovať subjekt  mimo reťazca. Penta totiž vlastni  poisťovňu , sieť nemocníc  ale aj sieť lekárni . Model funguje dobre . Po zjednotení poisťovní bude ceny a platby určovať  štátna monopolná poisťovňa.  Ja by som si takúto systémovú chybu nedal dobrovoľne do podnikania zaviesť.

Zo zámeru slovenskej vlády mám veľmi zlý pocit. Škrie ma že občania naleteli socialistickým demagógom na krásne klamstvá o potrebnosti zlúčenia.  V tomto regióne je dosť "neinformovaných"  ľudí , ktorí predsedovi vlády za tento čin aj  zatlieskajú.  Veď  ON  tým zlým kapitalistom  zakrúti krkom .  ON sa bije za nás, za ľudí. Nie!  Socialistom totiž nikdy nešlo  a nejde o ľudí.  Ide im o  to aby ľudia boli závislí na štáte a štát kontroloval ich život .   Experiment pod názvom socializmu sme v tu už mali.  Nedopadol dobre . Ďakujem neprosím!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?