Neistá budúcnosť pre päťdesiatnikov

Autor: Igor Kňazovický | 3.2.2015 o 0:00 | (upravené 3.2.2015 o 17:23) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  325x

Som vzdelaný, skúsený, nekonfliktný, lojálny voči zamestnávateľovi a v súčasnosti aj bez zamestnania.  A bez perspektívy. Toto je diagnóza dosť veľkého počtu päťdesiatnikov na Slovensku. Študoval som na dvoch vysokých školách ( elektrotechniku a masmediálnu a marketingovú komunikáciu), pôsobil som vcelku úspešne v médiách, v štátnej správe aj v mimovládnom nekomerčnom sektore. Ovládam počítač , nemám problém naučiť sa pracovať s akýmkoľvek programom.  Mám skúsenosti s vedením ľudí, komunikáciou, koordináciou projektov v spolupráci  so zahraničnými partnermi.  Aj napriek tomu som pre pracovný trh nezaujímavý

 Za uplynulý rok som odpovedal na viac ako 180 pracovných inzerátov adekvátneho profesného zamerania s nevalným výsledkom.  Iba na štvrtina inzerátov som dostal aspoň odpoveď. Pozvánku na pohovor iba v dvoch prípadoch.  V oboch bolo jasné, že zamestnávateľovi nejde o to čo záujemca vie, ale o lacnú pracovnú silu.  Väčšinou mladú a neskúsenú a ... lacnú. Také sú požiadavky väčšiny zamestnávateľov. 

Zdá sa že zamestnávateľovi ani tak nejde o efektívne ale o lacné riadenie firmy.   Je predsa jasné že zamestnanec so skúsenosťami je väčším ekonomickým prínosom ako nový zamestnanec bez praxe a skúsenosti, aj keby bol lacnejší trebárs o polovicu. Efektívne využívanie skúsenosti je predsa najlepšia devíza  - nestráca sa čas na zaškolenie a proces funguje naplno s malým časovým výpadkom.  U neskúsených nových zamestnancov sú síce priame náklady na mzdu nižšie ale do ekonomiky sa premietajú ďalšie náklady na zaškolenie, ktoré sú časovo náročnejšie.

Neprehliadnuteľná je aj fakt že skúsený zamestnanec v rámci pracovného procesu efektívnejšie využíva čas a pracovné nástroje. O tom hovorí aj štúdia  o vzťahu medzi demografickými zmenami a ekonomickým rastom v EÚ z roku 2007.  Z nej  vyplýva že veková skupina 50 až 64-ročných najviac prispieva k hospodárskemu rastu. Autorka štúdie profesorka Alexia Fürnkranzová-Prskawetzová z Max Planck Institute for Demographic Researchd uvádza, že skúmaná skupina má veľmi veľké životné skúsenosti a väčšinou ich veľmi efektívne vynakladá. Demografka poukazuje na krátkozrakú zamestnaneckú politiku mnohých rakúskych firiem, ktoré zostávajú presvedčené, že starší ľudia sú málo produktívni, a preto sa do nich aj menej investuje.

Zdá sa že mladý a dynamický pracovný kolektív je pre firmu viac na škodu. Neexistuje v ňom kontinuita predávania skúsenosti. Pamätám si v mojom prvom zamestnaní  keď som sa ako čerstvý absolvent strednej školy učil od starých fachmanov v preddôchodkovom veku. Veľa pracovných procesov a postupov som si osvojil rýchlejšie. Toto už dnes vidieť ťažko.  Prirodzená výmena kádrov a dovzdávanie skúsenosti nahradili nalinkované pracovné postupy a tvrdé pracovné normy. A firmy sa v rámci prepúšťania najskôr zbavujú práve starších a skúsených zamestnancov.

Dnešní nezamestnaní päťdesiatnici tak zostávajú doma, a nemajú komu odovzdať svoje grify.  . Pracovný trh ich nechce. Im nezostáva iné ako zobrať akékoľvek zamestnanie alebo registrovať sa na úrade práce či požiadať o predčasný dôchodok. Narastá ich frustrácia a depresia z nepotrebnosti. Nakoniec sa zamestnávajú  v upratovacích firmách či sedia za pokladňou v supermarkete. Tým „berú“ prácu menej kvalifikovaním adeptom.  Nezamestnaní päťdesiatnici sú dnes generáciou o ktorú málokto stojí.  A bude ich čoraz viac.  Demografický vývoj nepustí. Je to škoda lebo skutočne majú spoločnosti čo odovzdať.   

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land alebo Moonlight? Akadémia odovzdá Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?